Diagnostyka układu klimatyzacji a zdrowie podróżujących

diagnostyka układu klimatyzacji

Diagnostyka układu klimatyzacji a zdrowie podróżujących

Zaniedbany układ klimatyzacji w pojeździe to problem poważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Może doprowadzić do zawilgocenia i w efekcie rozwoju grzybów i niebezpiecznych drobnoustrojów, tym samym zaś stanowić realne zagrożenie dla zdrowia podróżujących.

Dlaczego należy poddawać układ klimatyzacji regularnym kontrolom

Sprawna i bezawaryjna klimatyzacja to gwarancja komfortu pasażerów oraz przedłużonego funkcjonowania poszczególnych komponentów pojazdu, które dzięki jej działaniu nie ulegają przegrzaniu. Jej działanie oparte jest na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego zawartego w zamkniętym układzie. Schłodzone w parowniku, powietrze zostaje następnie wypchnięte do wnętrza pojazdu. Stanowiący wymiennik ciepła parownik układu klimatyzacji ze względu na regularne przyjmowanie chłodnej cieczy ma nieustanną styczność z wilgotnym powietrzem – tym samym zaś stanowi idealne środowisko rozwoju bakterii, szkodliwych mikroorganizmów i grzybów. Co więcej, jest on etapem końcowym nawiewu, to zaś oznacza, że tuż przed przedostaniem się powietrza do wnętrza kabiny przepływa ono wprost przez niego, przenosząc tym samym bakterie i drobnoustroje do wnętrza kabiny. Wszystko to może w poważny sposób wpływać na zdrowie znajdujących się w samochodzie osób, przyczyniając się zarówno do rozwoju chorób, jak i powstawania reakcji alergicznych. Nawet jeśli cieszymy się wyjątkową odpornością i nie odrzuca nas świadomość przebywania w podobnych warunkach, nasza podróż może wciąż zostać zepsuta przez nieprzyjemny zapach będący efektem ubocznym rozwoju grzybów.

Dlatego jest niezwykle ważne, by co najmniej raz na rok – np. podczas regularnych wizyt kontrolnych w warsztacie samochodowym – również układ klimatyzacyjny został starannie sprawdzony i w razie konieczności poddany zabiegom odgrzybiającym. Te ostatnie są przy tym zależne od stopnia rozwoju zanieczyszczeń oraz metodologii preferowanej przez mechanika. Do najpopularniejszych metod należy rozpylenie wewnątrz parownika pianki dezynfekującej – w razie konieczności wspomagane urządzeniem ultradźwiękowym rozdrabniającym detergent do postaci łatwo rozprzestrzeniającej się mgły. Innym sposobem może być ozonowanie całego wnętrza samochodu, podczas którego drobnoustroje zostają rozłożone poprzez utlenianie.