Wpływ corocznego przeglądu pojazdu na bezpieczeństwo na drodze

przegląd pojazdu

Wpływ corocznego przeglądu pojazdu na bezpieczeństwo na drodze

Przegląd  czy badanie techniczne pojazdu?

Okazuje się, że używanie tych pojęć zamiennie jest błędem. Badanie techniczne, inaczej nazywane przeglądem rejestracyjnym, przeprowadza się bowiem na Stacjach Kontroli Pojazdów, gdzie rokrocznie musi udać się kierowca, aby jego pojazd został dopuszczony do ruchu. Natomiast Przegląd pojazdu to okresowe badania, które zaleca producent. Nie są one obowiązkowe, jednak dają pewność kierowcy, że nie tylko nadal zachowa gwarancję na samochód, ale także jeździ w pełni sprawnym samochodem. Bez względu na to, którą kontrolę wykonuje kierowca, musi mieć na uwadze, że pozwoli mu ono bezpiecznie jeździć po drogach.

Jakie badania wchodzą w skład przeglądu pojazdu?

Każdy przegląd powinno wykonywać się minimum raz w roku. Pozwoli on zbadać stan poszczególnych podzespołów, a także uniknąć awarii, które mogą pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Zgłaszając się do serwisu samochodowego, kierowca może liczyć na:

  • wymianę filtrów i oleju w silniku,
  • przegląd stanu hamulców (tarcz, klocków, całości układu),
  • kontrolę układu kierowniczego i układu zawieszenia,
  • sprawdzenie oraz ewentualną wymianę płynów eksploatacyjnych,
  • ocenę ogumienia,
  • przegląd układu wydechowego,
  • kontrolę oświetlenia zewnętrznego,
  • kontrolę szczelności silnika i osprzętu.

Osoby, które mają wątpliwości, jak często wykonywać takie kontrole, muszą wiedzieć, że nowy samochód, który dopiero wyjechał z salonu, poddaje się sprawdzeniu pierwszy raz po 3 latach, następnie po dwóch, a kiedy minie 5 lat od kupna, przeglądu trzeba dokonywać co roku. Warto także na przegląd pojazdu udać się za każdym razem, kiedy coś niepokojącego dzieje się z samochodem. Dzięki temu unikniemy awarii oraz niebezpieczeństwa na drodze. Należy pamiętać, ze sprawny samochód to bezpieczeństwo kierowcy, jego najbliższych i innych użytkowników dróg.